B-tytöt lohkovoittoon Porvoon turnauksessa. Ensimmäistä kertaa tällä kaudella kentällä oli joukkue mikä halusi pelata yhdessä. Hymy, kaverille läpyt ja pelaaminen yhdessä oli ilonaihe.
Joukkueen ryhmäytyminen vie aikaa ja B-ikäisissä verkon korkeuden noustessa 224cm C-ikäisten pelatessa 220cm verkolla, korostuu pelitaitojen lisäksi fysiikka. Tässä iässä alkaa erottumaan ne, jotka ovat valmiita harjoittelemaan ja joilla on intoa kehittyä ja mennä myös epämukavuusalueelle. Koska harjoittelu ei ole koko ajan kivaa ja valmentajiin voi kohdistua myös ikäviä tunteita on urheilijaksi kasvun lisäksi tärkeässä roolissa tunteiden säätely ja käytöstavat.
Nuorten valmentamisen lisäksi on perheet myös tärkeässä roolissa. Tuki ja turva pelaajalle sekä koko joukkueelle.
Joukkueen pelivalmennuksesta vastasiva Niina, Riku ja Paavo. Tilastoinnin hoitivat vanhemmat vuorotellen. Valmentajista Rampe tuli katsomaan peliä ja havainnoimaan tärkeitä osa-alueita, joita kehittämällä saamme peliä eteenpäin. Yksilöitä kehittämällä paranee koko joukkueen peli.
23.01.2025 21.40 | B-tytöt turnauksessa Porvoossa 18.1.25 |
10.11.2024 22.27 | C1 säilytti lohkopaikan E-poolissa |
26.10.2024 20.31 | B:llä kotiturnaus |
05.10.2024 20.51 | BV/C1 kauden avaus Nummelassa |