Viikonloppuna B-tyttöjen joukkue osallistui kansainväliseen lentopalloturnaukseen Tallinnassa, jossa vastaan asettuivat Pärnu SK1, Keila SK, Selver Keiu, Riga MVS, Selver Karlo ja Puma-Volley. Vaikka turnaus ei tuonut voittoja, joukkue näytti upeaa taisteluhenkeä ja pelasi monta tasaista ottelua.
Joukkueen vahvuutena turnauksessa olivat vastaanotto ja joukkuehenki, jotka pysyivät korkealla koko viikonlopun ajan. Useissa otteluissa käytiin tiukkoja erävääntöjä, joissa taisteltiin pisteistä viimeiseen asti - erätulokset, kuten 23-25, kertovat jännittävistä ja tasaisista väännöistä. Kehitettävää on vielä erityisesti hyökkäys- ja syöttöpelissä, mutta jokainen pelaaja antoi kentällä kaikkensa ja taisteli jokaisesta pallosta.
Vaikka voitot jäivät vielä odottamaan itseään, turnaus tarjosi arvokasta kokemusta ja osoitti joukkueen kehityssuunnan. Tästä on hyvä jatkaa kohti kevään viimeisiä turnauspäiviä entistä vahvempana.
Suuri kiitos Selver Tallinna Võrkpalliklubille hienosta turnausviikonlopusta!
T: Mirkka Aivelo, BV-B2 tyttöjen jojo